Battlestar Galactica Bölümleri

Battlestar Galactica Bölümleri

129

Serinin ilk yapımıdır. Glen A. Larson’un yapımcılığını üstlendiği diziyi, yapımcı, yıllar boyunca televizyon kanallarına kabul ettirmeye çalıştı.

 

Serinin ilk yapımıdır. Glen A. Larson’un yapımcılığını üstlendiği diziyi, yapımcı, yıllar boyunca televizyon kanallarına kabul ettirmeye çalıştı. Yapımın ilk ortaya çıkma aşamasında Yahudi, Mısır ve Roma mitolojilerinin etkili olduğunu belirtelim. Bu dönemde çekilen pek çok dizi veya filmin kalitesiz görsel efektlere sahip olduğunu biliyoruz. Ancak dönemi içinde değerlendirildiğinde bu yapımda Larson, uzay gemilerinin çizimi için Ralph Mcquarrie ile anlaştı. Bununla birlikte Star Wars’ın görsel efektçisi olan Jhon Dykstra’yı da kadroya kattı. Hala izlenebilir kalitede görsel efektlere sahip olmasının temel nedeni de bu olsa gerek.

Battlestar Galactica oyuncular incelenecek olursa, Lorne Greene, Richard Hatch, Dirk Benedict, Herbert Jefferson Jr ve Jhon Colicos gibi oyuncular seride rol almışlardır. Battlestar Galactica İmdb puanı ise 7.1’dir.

1978 yapımının devam niteliğinde görülse de özetle buna bir spinoff çalışma denebilir. Şunu da dipnot olarak koyalım, 1979 yılında Tanrı’nın Eli isimli bir proje iptal edilince, bir sene sonra bu spinoff ortaya çıktı. Elbette serinin hayranlarının bir mektup kampanyası düzenleyerek yapım şirketini ve televizyonu baskı altına almasaydılar, bu yapım ortaya çıkmayabilirdi.

Ancak ilk 1978 yapımı kadar kaliteli bir yapım olup olmadığı sorusunun cevabını izleyiciye bırakıyoruz. Zira bu projede önceki dizide çalışan önemli aktörlerden biri olan Dirk Benedict’in takvimi yüzünden bulunmadığını belirtelim. Aynı zamanda ABC televizyonu yapıma inanmadı ve bölüm başı düşük bütçeler sunarak kesintiler uyguladı. Bu nedenden dolayı da ilk dizinin kalitesini bu yapımdan beklemek hata olacaktır. İmdb puanı, yukarıdaki eksikliklerden kaynaklı olarak 5.6 düzeyindedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.