Fiilen Bitmiş Ruhen Bitmemiş Efsane 5 Yabancı Dizi

Fiilen Bitmiş Ruhen Bitmemiş Efsane 5 Yabancı Dizi

76

Yaklaşık 10 yıldır yabancı dizileri takip eden ve sayısız dizi finali görmüş biri olarak ayırdığınız vakte değecek bitmiş en iyi 5 yabancı diziyi seçtim.

 

Yaklaşık 10 yıldır yabancı dizileri takip eden ve sayısız dizi finali görmüş biri olarak ayırdığınız vakte değecek bitmiş en iyi 5 yabancı diziyi seçtim. Olabildiğince her türden diziye yer vermeye çalışırken tercihlerimi de istikrardan yana kullandım.

Efsane başlayıp da berbat final yapan diziler listeye dahil değildir.

1) Six Feet Under
Cenaze levazımatçısı bir ailenin fertlerini üzerinden ölülerle burun buruna geçen hayatları işleyen HBO dizisi Six Feet Under, her bölüm başında kendine özgü tematik açılış sahneleri, müthiş oyuncu kadrosu ve hayata dair tüm yaşananlarıyla dram türünde dizi severlerin mutlaka izlemesi gereken bir yapıt. Yüzlerce dizi izlemiş biri olarak da izlediğim açık ara en iyi final dizidir, izlenmelidir.

2) House
Sarkastik, narsist, ironik, nevrotik… Kendisine konan tanılar kadar hastalara koyduğu tanılarla da ün yapan Gregory House, beylik lafları, şiirsel anlatımıyla tüm gıcıklıklarına rağmen ailenizden bir figür olarak görüyorsunuz.

3) Oz
Farklı milletten, farklı görüşten ve farklı suçlardan hüküm giymiş bir grup mahkumun popülist anlatımdan uzak hapishane gerçekleriyle bizi yüzleştirdiği dizi ergenlik dönemimizin önemli figürlerinden biriydi. McManus, Adebisi, O’Reilly… Yerine gelen hiçbir hapishane dizisi Oz kadar sevilmedi, yerine konamadı.

4) Breaking Bad
Albakörki’nin ıssız topraklarında geçen bir varoluş ve yok oluş hikayesi… Walter White adında bir kimya öğretmeninin sıfırdan kurduğu kristal meth imparatorluğunun kuruluş, yükseliş, gerileme ve dağılma dönemlerini izlediğimiz dizi sanırım 50 – 60 yıl sonra da televizyon tarihinin en iyi dizileri arasında yerini alacaktır. I’m goddamn right bitch !

5) Fringe
Bilimin ve fiziğin izin verdiği bütün fütüristik deneyleri ve olayları içinde barındıran dizi gelmiş geçmiş en iyi bilimkurgu dizilerinden biri olmasının yanında sanırım bilime olan ilgiyi de yükselten nadir yapımlardan biri olarak tarihe geçecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.