Dünyanın Durduğu Gün incelemesi

Dünyanın Durduğu Gün incelemesi

35

Filmimizin adı, “Dünyanın Durduğu Gün”. Filmimizin türü Bilim-Kurgu ve Aksiyon diyebiliriz. Başrolde ise Matrix ve Costantine filmlerinden tanıdığımız Keanu Reeves var.

 

Filmimizin adı, “Dünyanın Durduğu Gün”. Filmimizin türü Bilim-Kurgu ve Aksiyon diyebiliriz. Başrolde ise Matrix ve Costantine filmlerinden tanıdığımız Keanu Reeves var. Film bir uzay küresinin dünyaya düşüp bir insandan deri örneği almasıyla başlıyor. Aradan seneler geçiyor ve uzaydan dünyaya aynı küre tekrar iniyor ve küreden başrol oyuncumuz çıkıyor bir uzaylı rolünde tabi…

Ama görünüşü insan. Çünkü: yıllar önce aldıkları insan dokusundan bir insan vücudu oluşturup bizim esas adama giydirip dünyaya göndermişler. Dünyada ki görevi, bu kürelerden bir kaç tane daha indirip dünyada yaşayan tüm türlerden örnekler toplamak. Bunu yapmasında ki amaç ise dünyayı her geçen gün yok eden insanoğlunu tamamiyle yok edip dünyayı yeniden iyileştirmek. Bu arkadaş küresiyle ilk olarak Central Park ‘a indiği için doğal olarak ilk olarakta ABD savunma bakanıyla konuşuyor ama savunma bakanı onu dinlememekte ısrar ediyor ve onu düşman olarak görüp o şekilde davranıyor.

Buda insanların acımasız bir ırk olduğunun bir kez daha farkına varıp başladığı işi bitirmek için Amerikan hükümetinin elinden kaçıp örnekleri toplamaya başlıyor. Nuh ‘un gemisi misali. Neyse, birde iyi kalpli bir astrobiyolog bayan var (Jennifer Connelly). Bu doktor, uzaylımıza yardım ediyor ve onun gerçek niyetini öğreniyor (yukarıda anlattıklarım). Ardından fikrini değiştirmesi için ona yalvarıyor insanlar değişebilir dünyayı yeniden kurtarabiliriz falan diye konuşuyor. Neyse öyleydi böyleydi derken bizim uzaylı sonunda fikrini değiştiriyor ve dünya tam yok edilmek üzereyken işlemi durdurmaya çalışıyor. Vede başarıyor sanırım çünkü dünyaya hiç bir şey olmuyor filmin sonunda. Filmin adı neden “Dünyanın Durduğu Gün” dersek, uzaylımız işlemi iptal edip gittikten sonra bütün dünyayı teknolojisiz bırakıp gidiyor yani hiçbir makine çalışmıyor ve dünya resmen stop ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.